Logo

BEMUTATKOZÁS

A Váci Reménység Egyesület Természetjáró Szakosztályának gyökerei a 90-es évekbe vezetnek vissza. A Dunakanyar hegységeit járva fogalmazódott meg bennünk a gondolat, hogy egyesületbe tereljük azokat a lelkes fiatalokat, akik a túrázáson túl tenni is szeretnének szeretett hegyeinkért. Ekkoriban az állam már kivonult a természetjárásból, a civil egyesületek pedig még csak szárnyaikat bontogatták, így szinte egy vákuumot töltött be a Börzsöny Akciócsoport 1999. márciusi megalakulása. Feladatul a börzsönyi természetjárás körülményeinek javítását, a természetes állapotok fenntartását és helyreállítását tűztük ki. Célunk elsősorban a Börzsöny-hegység megóvása, megismertetése és megszerettetése volt.

Ennek megfelelően tevékenységi körünk két fő részre volt bontható:

  1. Turizmus, a Börzsöny-hegység megismertetése és megszerettetése. A Börzsöny-hegység területének jelentős hányada a Duna-Ipoly Nemzeti Park által levédett, az itt található élőhelyek, életközösségek, környezeti állapotok természet-közelisége, sok helyütt érintetlensége miatt. A hatósági védelem szerves kiegészítője az itt fellelhető természeti és kulturális értékek megismertetése, a környezeti nevelés, a környezettudatos gondolkodásmód kialakítása. E céllal szerveztük évről-évre országos népszerűségnek örvendő teljesítménytúráinkat: tavasszal az ötven kilométeres Teleki Pál Emléktúrát, ősszel a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal közösen rendezett, a Börzsöny különböző tájait bemutató, Börzsöny Vándortúrát, valamint, 2002-től, a decemberi Börzsönyi Vulkántúrát; melyek több száz fő körüli indulót vonzanak. Túráink célja a hegység változatos felszíni formáinak, élővilágának, kulturális emlékeinek megismertetése, a környezeti és egyéb értékek tiszteletének kialakítása. Fontosnak tartottuk a hegységet látogató, szabadidőjüket itt töltő kirándulók által használt turistautak minőségének javítását. A tájékozódást segítő útirányjelző és helymegjelölő táblák kihelyezését 2001-ben kezdtük meg, a táblázásban és az ehhez kapcsolódó útvonalak jelzéseinek felújításában partnerünk a Duna-Ipoly Nemzeti Park. "Börzsöny" című, havonta megjelenő kiadványunk segítségével szintén a hegység megismertetését, a környezettudatos gondolkodásmód kialakulását igyekeztünk elősegíteni. Tevékenységünk jelentős részét alkotta a kárpáti turizmus. Kirándulásaink célpontja elsősorban a Kárpátok hegyvonulata, a Felvidék hegyeinek, történelmi városainak bejárása, felfedezése volt. Tagjaink közül többen jártak már Európa legmagasabbnak mondott hegycsúcsán, a Mont Blanc-on, szervezett túra keretében. Ebből a „kitekintésből” nőtt ki 2011-ben a Duna Televízión futó Hazajáró turisztikai és honismereti magazin.
  2. Természetvédelem, a Börzsöny-hegység megóvása. A Börzsöny-hegység az Északi-középhegység egyik népszerű pihenő- és turistaközpontja. Felszíni adottságai, belső részeinek nehéz megközelíthetősége miatt viszonylag jól megőrizte évezredek folyamán kialakult állapotát. Nagy része a Duna-Ipoly Nemzeti Park védelme alá tartozik. Vannak azonban olyan, a hegységben található területek, melyek, bár arra érdemesek, nem védettek.

Egyesületünk három területtel foglalkozott kiemelten:

  1. A Dél-Börzsönyi kisvízfolyások, patakok élővilágának feltérképezése és revitalizációs tervük elkészítése védetté nyilvánítás céljából
  2. A Börzsöny-hegység Csóványos - Árva-kút közti területének felmérése fokozottan védetté nyilvánítási céllal
  3. Nagymaros - Kismaros - Verőce ártéri jellegű Duna-partjának feltérképezése védetté nyilvánítás céljából" Mindhárom program elsődleges célja az érintett területek élővilágának feltérképezése.

Bioindikációs felméréseinket a Göncöl Alapítvány, a Tölgy Természetvédelmi Egyesület, a Pest Környéki Madarász Kör, a Mátyásfa Környezetvédelmi Egyesület munkatársaival és önkénteseivel közösen végeztük.
A tagság munkája és a családalapítás miatt az egyesület tevékenysége a 2000-es évek közepén már főleg csak a túrák szervezésére korlátozódott, maga a Börzsöny Akciócsoport mint jogi személy meg is szűnt, hogy aztán a Váci Reménység berkein belül éledjen újjá 2012- ben. Természetjáró szakosztályunk immár nem csak a Börzsöny, hanem a Cserhát, a Visegrádi-hegység és a környékbeli hegységek megismertetése és megszerettetése érdekében is munkálkodik. Teljesítménytúrák és vezetett túrák szervezése mellett karban tartjuk a Börzsönyben 2001-2002-ben kihelyezett információs tábláinkat is. Ezen túl 2020-ra igyekszünk felépíteni a borzsonyhegyseg.hu weboldalt, amely a hegység információs portálja lesz.

VISSZA